• sady Pětatřicátníků 320/14, 301 00 Plzeň 
  • English

Negotiation Competition 2018 – Rozhovor s vítězi

Negotiation Competition 2018

Schopnost vyjednávat a vyjadřovat se patří k základním dovednostem, které by měl každý právník ovládat. Využije je jak v jednání s klientem, kdy mu musí vysvětlit správný postup v určité situaci, tak v jednání se soudy či úřady, nebo při vyjednávání s protistranou ohledně podmínek smlouvy. V praxi se advokáti snaží dosáhnout co nejlepší pozice pro svého klienta a velmi často to je možné jen pomocí vyjednávání a hledání kompromisu v mimosoudních jednáních. Negotiation Competition pořádaná ELSA Česká republika se snaží právě tyto dovednosti rozvíjet a testovat.

Národní kolo soutěže se konalo dne 27. 11. 2018 v prostorách advokátní kanceláře CHSH Kališ & Partners s.r.o. Zúčastnily se ho celkem čtyři týmy; dva týmy z Brna a dva týmy z Olomouce. Soutěžní týmy měly nejdříve v kvalifikačním kole připravit Letter of Intent (Dohodu o záměru), která byla rozdílná pro stranu kupujícího a prodávajícího. Následně se týmy utkaly v národním kole, kde se snažily vyjednat co nejlepší podmínky pro svého klienta. Lepší tým z každého vyjednávání postoupil do finálového vyjednávání o 1. Místo, kde se utkaly se zaměstnancem z řad advokátní kanceláře. Výkony soutěžních týmů hodnotila odborná porota složená ze zástupců advokátní kanceláře CHSH Kališ & Partners, která neměla lehké rozhodování.

Vítězi celé soutěže se stali Adriana Paschková a Dominika Malatincová z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. První tři týmy si mohly odnést hodnotné ceny. Konkrétně finanční odměnu ve výši až 10 000 Kč, kterou věnovala právě advokátní kancelář CHSH Kališ & Partners. Soutěžící získali také cenné zkušenosti do jejich života i díky zpětné vazbě od porotců.  

Celá soutěž proběhla v přátelské atmosféře a my tímto děkujeme našemu partnerovi CHSH Kališ & Partners za spolupráci a všem týmům za účast.

Také se nám podařilo získat rozhovor s oběma vítězkami, který vás může motivovat a inspirovat k tomu, abyste se do příštího ročníku soutěže přihlásili.

Co Vás nejvíc lákalo na této soutěži a co Vás přesvědčilo se přihlásit?

Adriana Paschková: Na soutěži se mi líbí, že se nejedná o klasický mootcourt, kterých se organizuje za rok několik, ale že se jedná o odlišnou soutěž, která je zaměřená na vyjednávání, kdy si strany sednou k jednomu stolu a snaží se vyjednat co nejlepší podmínky pro svého klienta. Lákala mě představa, že si budu moct takové vyjednávání vyzkoušet na vlastní kůži a zjistit, jak to probíhá v praxi. V případě postupu jsem se těšila, že budu moct vyjednávat proti advokátovi, což považuji za velice cennou zkušenost.

Jak jste se na tuto soutěž připravovali?

Adriana Paschková: V době soutěže jsme obě navštěvovaly předmět akvizice společností, kde jsme LoI (Letter of Intent) a průběh akvizice probírali, a tak jsme měly dobré základní znalosti, ze kterých jsme mohly vycházet. Vždy jsme si doma načetly informace k případu, připravily si své argumenty a když jsme se sešly, tak jsme naše nápady dávaly dohromady, diskutovaly a snažily se vytvořit, co nejlepší práci.

Co si myslíte, že Vám nejvíc pomohlo v této soutěži?

Adriana Paschková: Nejvíce mi soutěž pomohla v tom, že jsem si uvědomila, jak je náročné přesvědčit druhou stranu o tom, co chci. Že je vždy důležité přemýšlet alespoň dva až tři kroky dopředu, mít více argumentů, které je možné použít a také se nesnažit vždy dosáhnout všeho a snažit se najít kompromis, aby byla druhá strana spokojená, ale já stále získala, co chci. Také jsem si díky soutěži a vyjednávání s panem advokátem uvědomila, jak je důležité znát triky, kterými se mi podaří druhou stranu lépe a rychleji přesvědčit, že mé požadavky jsou adekvátní a výhodné pro obě strany.

Myslíte si, že Vám soutěž přinesla něco nového a zlepšila Vaše schopnosti?

Dominika Malatincová: Určite áno. Táto súťaž mi poskytla skvelú možnosť zažiť, ako to približne na vyjednávaní vyzerá. Prvé vyjednávanie bolo viac menej hrou, v ktorej sme len využili to, čo sme si vopred pripravili. Zaujímavejšie a omnoho náročnejšie už bolo druhé kolo, v rámci ktorého sme sa v relatívne krátkom časovom úseku museli oboznámiť s dodatočnými podmienkami, zapracovať ich do zmluvy a snažiť sa vyjednať čím najlepšiu pozíciu a to v podstate bez prípravy. Protistranu už v tomto kole predstavoval advokát, čo nám situáciu vôbec neuľahčovalo. V bežnom živote sa každý z nás stretávame s množstvom situácií, kde je potrebné zachovať si chladnú hlavu a snažiť sa problém vyriešiť čo najefektívnejšie. Táto súťaž poskytla skvelú možnosť vyskúšať si niečo podobné v pracovnej stránke, ktorú ešte ako študenti nemáme až tak zažitú a osvojenú.

Odporučili byste soutěž svým přátelůmnebo jiným studentům práv?

Dominika Malatincová: V prípade, že ich obchodné právo zaujalo a chceli by sa ním viac zaoberať aj v budúcnosti, tak rozhodne áno. Budú si môcť vyskúšať spísať celkom zaujímavý koncept zmluvy, a následne sa o ňom vo vyjednávaní pobaviť s druhou stranou, resp. s advokátmi.