
Konference: Právní aspekty autonomních technologií
V úterý a ve středu 26. – 27. dubna 2022 uspořádal právnický spolek ELSA Plzeň působící při Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni v prostorách Fakulty pedagogické ZČU za spolupráce s Fakultou strojní ZČU v čele s doc. Ing. Milanem Edlem, Ph.D. konferenci na téma Právní aspekty autonomních technologií.
Jak už vyznívá z úvodních slov, konference byla jedinečná právě díky mezifakultní spolupráci. Plně si uvědomujeme, že Plzeň je v oblasti nových technologií velice pokroková a v leckterých ohledech patří mezi špičku evropských měst. Na tuto skutečnost jsme velice pyšní, a proto jsme se rozhodli celou situaci přiblížit i plzeňským studentům.
Během prvního dne konference jsme si vyslechli čtyři přednášky, přičemž každá z nich se snažila přiblížit tematiku z jiného pohledu; z právního, technického a technologického, ekonomického, energetického, ekonomického a v neposlední řadě taktéž designového a etického.
První přednášku vedl pan Ing. Mgr. Jan Havel z advokátní kanceláře act Řanda Havel Legal, která je partnerem právnického spolku ELSA Plzeň. Tématem přednášky byly Vodíkové technologie a technologie budoucnosti. Pan magistr vedl přednášku velice interaktivně, a tak se i posluchači zapojili se svými názory na současnou (nejen) energetickou situaci.
Druhý příspěvek se věnoval Odpovědnosti autonomních technologií a provedl nás jím pan JUDr. Michal Faltus, který přijel k nám do Plzně z Brna. Příspěvek obohatil konferenci o právní náhled na danou problematiku; jaké přístupy k odpovědnosti za autonomní technologie připouští současná legislativa, jaké jsou výhledy do budoucna a největší výzvy nebo kterak vypadá právní úprava této problematiky v jiných zemích.
V odpoledních hodinách jsme si vyslechli přednášku od pana doc. Ing. Pavla Ircinga, Ph.D. na téma Principy a aktuální schopnosti systémů umělé inteligence. Pan docent v současnosti působí na Fakultě aplikovaných věd ZČU a v rámci svého příspěvku nám tak osvětlil, na jakých principech funguje umělá inteligence a na jakém stupni vývoje současné systémy umělé inteligence jsou.
Poslední příspěvek přednesl pan Mgr. Tomáš Chochole, Ph.D. na téma Význam interdisciplinární týmové spolupráce v oblasti autonomních technologií. Pan doktor z plzeňské „sutnarky“ se věnoval rozdělení týmů, které by měly spolupracovat na projektech typu autonomních technologií, a zdůraznil, že je čím dál tím důležitější, aby se lidé zajímali o dění okolo sebe a aktivně se zapojovali do projektů, jimiž Plzeň doslova hýří.
Celou konferencí nás provedl absolvent brněnské Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Mgr. Petr Bureš, který kromě představení přednášejících také vedl závěrečnou panelovou diskusi, jež uzavírala úterní akademický program.
Středeční program byl zasvěcen nejnovějším technologiím v praxi. Dostali jsme možnost, za níž vděčíme Ing. Luďkovi Šantorovi, řediteli centra Správy informačních technologií města Plzně, navštívit plzeňské centrum robotiky a centrum dronů. Věděli jste, že plzeňský integrovaný záchranný systém je napojen na centrum dronů, a to z něj činí špičku ve svém oboru? My ještě donedávna také ne…
Velké díky patří všem zúčastněným a všem, kdo tento projekt podpořili. A samozřejmě také partnerům ELSA Plzeň. Jsme hrdí na naši spolupráci.
Rádi vidíme, že to, čemu věnujeme náš volný čas, opravdu dává smysl. A proto se těšíme na další takovéto akce!
Kateřina Nosková
za ELSA Plzeň