ELSA Olomouc » Aktuálně » Společenské aktivity » Filmové večery s Hrdelními zločiny
128042301081148111930097909743684n

Filmové večery s Hrdelními zločiny

Autor: Elsa Olomouc, publikováno: 07/03/2016 07:30 | 0 komentářů

Filmové večery s Hrdelními zločiny

Dne 24. 2. 2016 se na půdě PF UP v Olomouci uskutečnil v tomto akademickém roce již třetí filmový večer organizovaný ELSA Olomouc. Všechny tyto večery se nesly v duchu těch nejzávažnějších a mnohdy nejbrutálnějších trestných činů spáchaných u nás v průběhu II. poloviny 20. století, jelikož organizátoři z ELSA Olomouc se rozhodli pro projekci dokumentární trilogie České televize z roku 2001 nazvané Hrdelní zločiny.

Tento dokumentární cyklus představuje příběhy skutečných zločinců a vrahů, kteří byli za své činy v bývalém Československu popraveni. Autoři se věnují nejen pohnutkám, které pachatele ke zločinům vedly, ale také osudům jejich obětí a okolnostem vyšetřování. Filmy jsou plné rekonstrukcí, autentických materiálů, vzpomínek kriminalistů, lékařů, svědků, příbuzných obětí a dokonce i obětí, které útoky přežily.

První filmový večer, kde měli účastníci možnost zhlédnout první díl cyklu s podtitulem Bez slitování, se konal dne 4. 11. 2015. Divákům byly představeny příběhy Václava Mrázka a Jaroslava Stehlíka. První z nich za 7 let zavraždil 6 osob a o další vraždy se pokusil. Mrázek je považován za vraha s největším počtem obětí v novodobých dějinách Československa. Byl popraven v pankrácké věznici v roce 1957. Jaroslav Stehlík byl mladík, který na území Prahy spáchal dvě sexuální vraždy a řadu brutálních znásilnění. Na rozdíl od Mrázka, který ženy střílel, aby se mu nebránily, tento potřeboval svoji oběť škrtit.

Přínosným ozvláštněním tohoto filmového večera byla také přítomnost doc. JUDr. Filipa Ščerby, Ph.D. z katedry trestního práva PF UP, který po zhlédnutí prvního dílu dokumentu zodpověděl četné zvídavé dotazy přítomných studentů týkající se především problematiky trestu smrti v českém trestním právu.

V pořadí druhý filmový večer uskutečněný dne 25. 11. 2015 skvěle zapadal svým tématem do konceptu projektu ELSA Day, jenž se v letošním roce nesl v duchu genderové rovnosti, jelikož podtitul druhého dílu dokumentárního cyklu zní Když vraždí ženy. Divákům jsou zde představeny příběhy dvou vražedkyň, které byly za své činy odsouzeny k trestu smrti. Irena Čubírková, matka 7 dětí z Boleráze u Trnavy, byla popravena v září roku 1966 za vraždu svého druha Ambrože Ščepky, jehož tělo rozřezala, spálila v peci na chleba a hlavu odložila ve vlaku na trati Trnava - Bratislava. Při vyšetřování vyšlo najevo, že 13 let před tím zavraždila i svého manžela Jána Čubírka.

Hlavní postava druhého příběhu je aktuálně velmi diskutovaná v souvislosti s uvedením nového filmu Já, Olga Hepnarová na filmovém festivalu Berlinale. Dne 10. 7. 1973 krátce před 14 hodinou na Strossmayerově náměstí v Praze Olga Hepnarová úmyslně najela nákladním autem na nástupní ostrůvek tramvaje, usmrtila 8 lidí a dalších 11 těžce zranila. Hromadnou vraždu učinila dle svých vlastních slov z čiré nenávisti k lidstvu. Byla popravena v roce 1975, čímž se stala poslední popravenou ženou na území tehdejšího Československa.

Závěrečný díl dokumentárního cyklu s podtitulem Zabijáci pak představuje hned tři příběhy. Jaroslav Papež v kině Metro nůžkami ubodal mladého chlapce a sexuálně jej zneužil. Vzrušení v něm vyvolával pohled na krev, sám si také za účelem ukájení způsoboval řezné rány na těle. Byl odsouzen k trestu smrti.

Sklenář Ladislav Hojer v letech 1978-1982 spáchal na našem území celkem pět vražd a jeden pokus o znásilnění. Po Václavu Mrázkovi z 50. let, jehož osudu se věnoval první díl série, to byl náš druhý největší sexuální vrah. Každý útok měl připravený a byl si vědom toho, co působí svým obětem. Rozsudek smrti byl potvrzen soudy tří instancí, nedostal ani milost prezidenta republiky. Vojtěch Běloh byl vícekrát trestaný pedofil, který v roce 1973 v malé vesnici na Hodonínsku znásilňoval a vraždil malá děvčátka, která pak převážel na motorce převlečené za svoje děti a ukryl je v lese. Jejich pohřbu se zúčastnily tisíce lidí.

Trilogie ČT Hrdelní zločiny představuje zajisté originální dokumentární počin, jehož sledování však vyžaduje pevné nervy, smrt se tu vyskytuje ve své extrémní podobě. Závěrem lze doufat, že filmové večery s ELSA Olomouc a Hrdelními zločiny nebyly zajímavé a přínosné jen pro organizátory, ale i pro všechny zúčastněné studenty.

 

Roman Zapletal

VP S&C ELSA Olomouc

 

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.