ELSA Česká republika » Aktuálně » Vzdělávací aktuality » Rozhovor s vítězem soutěže Allen & Overy Essay Competition 2016/2017
EC tvrtec

Rozhovor s vítězem soutěže Allen & Overy Essay Competition 2016/2017

Autor: Jan Šmok, publikováno: 04/12/2017 22:18 | 0 komentářů

Rozhovor s vítězem soutěže Allen & Overy Essay Competition 2016/2017

Výhercem 17. ročníku soutěže Allen & Overy Essay Competition se stal Martin Štípa, student 5. ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Výherce této soutěže v minulém roce mohl získat 20 000,- Kč a čtyřdenní pobyt v jedné z top 10 high-tech destinací světa – Londýně, Amsterdamu nebo Singapuru s možností jednodenní návštěvy kanceláře Allen & Overy. Co vedlo Martina do soutěže, jak dlouho strávil s přípravou soutěže, pro jaký pobyt se rozhodl a jak se tam měl, se dozvíte v následujícím článku.

Jak ses o soutěži dozvěděl a co tě vedlo k tomu, aby ses přihlásil?

Už v prvním ročníku jsem si všiml, že ELSA ve spolupráci s Allen & Overy pořádá Essay Competition, tedy jednu z největších soutěží na právech. Tématem minulého ročníku pak byla umělá inteligence, což je pro „geeka“ a fanouška science fiction rozhodně velice atraktivní námět. Rozhodl jsem se tedy přihlásit, abych se formou studia dozvěděl více o oblasti, která mě zajímá, a ještě k tomu měl možnost něco vyhrát.

Jak dlouho si strávil na přípravě této práce?

Než jsem vůbec samotnou práci začal psát, pokoušel jsem se sehnat zaručené informace a materiály o tom, co funguje. Na internetu jsem si našel rozhovory z předchozích ročníků soutěže, kde jsem se dozvěděl, že jeden z minulých výherců například strávil dva týdny rešeršemi a dva týdny samotným psaním práce. Mně ve výsledku vše zabralo dohromady 6 dní, s tím, že jsem každý den pracoval poměrně intenzivně. Doba psaní je tak i s ohledem na zadané téma určitě individuální. Já měl štěstí v tom, že pro mě bylo téma skutečně záživné a velmi mě bavilo (podobnou motivaci v sobě zatím marně hledám i pro psaní diplomové práce). Z kuloárů jsem se později dozvěděl, že v minulosti stihl někdo práci vypracovat dokonce za víkend.

Čekal si, že bys mohl vyhrát?

Jelikož jsem si za svou prací stál a byl jsem s ní spokojený, do poslední chvíle jsem věřil, že to vyjde. Sám jsem čekal, že psaním bude potřeba strávit daleko více času, nakonec ale i kvůli maximálnímu limitu slov nebylo co víc dodat.

Je známo, že vítěz vyhrává pobyt na 4 dny. V minulém roce byl na výběr Londýn, Amsterdam nebo Singapur. Podle čeho ses rozhodoval, jakou destinaci si vybereš?

Rozhodoval jsem se podle šance, jakou mám možnost se do dané země někdy v životě podívat. Cesta do Asie je daleko nákladnější, než cestovat po Evropě a člověk nemá zas tolik příležitostí se tam podívat. Proto jsem se tedy očekávaně rozhodl pro Singapur. Za tu možnost a příležitost jsem byl opravdu velice rád.

Jak vypadal tvůj program v Singapuru? Měl jsi nějaký přímo daný program?

Kromě jednodenní návštěvy advokátní kanceláře A&O byl celý program na nás – na výlet jsem totiž jel i s přítelkyní. Většina známých mi říkala, že na prohlídku Singapuru nám budou stačit dva dny, ale nám nakonec na vše, co jsme si naplánovali, nestačily ani ty čtyři dny. Nejvíce se mi líbily nádherně upravené zahrady Gardens by the Bay a splnění dětského snu návštěvou Jurského parku v Universal Studios Singapore.

Součástí výhry tedy byla i návštěva kanceláře A&O. Jak to probíhalo a jak se ti tam líbilo?

Kanceláře A&O se v Singapuru nacházejí snad na nejlepším místě. Skvělý byl už jen samotný vstup do velké prosvětlené lobby a pak výhled na záliv z horního patra kanceláří. Tam jsem se nejdříve setkal s office managerkou, která mě přivítala a předala mi základní informace o fungování jejich kanceláře. Dále jsem již komunikoval s dvěma juniorními advokáty. Bavili jsme se především o praxi v kanceláři, o možnostech získání stáže Evropana v Singapuru a množství přípravy na tuto stáž. Probírali jsme také paradox, že Singapur je i přes množství velmi přísných zákonů jedno z předních měst, kde vznikají technologické startupy.  

Jakou největší vzpomínku sis ze Singapuru odnesl?

Když o tomto výletě mluvím, tak vždy zmíním především ochotu a vstřícnost lidí. Na ulicích si téměř nikde nezamykají kola, v restauracích ani nepřijímají dýška. Lidé jsou vůči sobě velmi poctiví. Určitou roli zde mohou hrát i ta přísná pravidla, policii jsme však například viděli snad jen jednou.

Máš nějaký vzkaz pro studenty, co stále váhají, jestli se přihlásí do soutěže?

Určitě se toho nebát. Nezaleknout se těch 5 tisíc slov, protože toho zas tolik není. Moje esej měla přesně 5 tisíc slov a chtěl bych toho napsat daleko více. Je to obrovská příležitost, které mohou studenti využít, dokud studují práva. A to nenabízí jen essay competition, ale i různé moot courty, či jiné soutěže. Zpětně mě trochu mrzí, že jsem této příležitosti nevyužil dříve a začal až ve čtvrtém ročníku, proto neudělejte stejnou chybu jako já a začněte co nejdříve. Určitě to stojí za to.

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.