ELSA Brno » Aktuálně » Vzdělávací aktivity » Seminář na téma reforma a fungování soudnictví
reformasoudnictvi290415th

Seminář na téma reforma a fungování soudnictví

Autor: Josef Zelinka, publikováno: 29/04/2015 16:33 | 0 komentářů

Dne 29. 4. 2015 se konal poslední seminář na aktuální téma v tomto semestru. Místem, kde jsme se tentokrát sešli, byla historicky poprvé aula Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Tématem semináře - fungování a reforma soudnictví nám přišli přiblížit hned tři velmi významní hosté, všichni soudci a zároveň předsedové významných soudů v České republice. Prvním z nich byl JUDr. Pavel Rychetský – předseda Ústavního soudu ČR, druhé „křeslo pro hosta“ přijal JUDr. Josef Baxa – předseda NSS a posledním ze speakerů byl Prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. – předseda Nejvyššího soudu.

Poté co se nám všichni tři hosté krátce představili a uvedli náplň práce „své“ instituce se téma hovoru přesunulo na aktuální situaci na půdě soudnictví. Bylo velmi působivé a přínosné vyslechnout si názor takových kapacit v oboru na to, jak vlastně naše soudnictví funguje, jak by se mělo změnit a v čem spočívají jeho hlavní nedostatky. Slovy kritiky se v průběhu semináře opravdu nešetřilo, ale výsledku semináře to nijak neuškodilo. Našim hostům se podařilo velmi pěkně vykreslit téměř kompletní obraz toho jak naše soudy a jejich soustava fungují a kde jsou jejich hlavní chyby.

Samozřejmě nechyběl ani prostor pro dotazy studentů, kterých bylo opravdu hodně. Jedním z nejvíce diskutovaných dotazů byl ten, který se týkal samosprávného systému soudnictví – tzv. „soudcovské rady“, která je nápadem pana doktora Baxy. Poslední seminář pořádaný ELSA Brno se tedy dá zhodnotit jako velmi vydařený, přínosný a poučný pro všechny zúčastněné.

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.