ELSA Brno » Aktuálně » Vzdělávací aktivity » Seminář na akutální téma Azylové právo a právní pomoc běženům
azyl091115th

Seminář na akutální téma Azylové právo a právní pomoc běženům

Autor: Ondřej Chylek, publikováno: 09/11/2015 14:47 | 0 komentářů

Podvečer druhého listopadového pondělí měli studenti Masarykovy univerzity možnost dozvědět se více z aktuální problematiky okolo uprchlické krize, kdy pro ně ELSA Brno uspořádala tento školní rok již druhý seminář na (opravdu) aktuální téma. Pozvání tentokrát přijala Mgr. et Mgr. Linda Janků, asistentka na katedře mezinárodního a evropského práva PrF MU a právnička pro věci cizinců v Kanceláři veřejného ochránce práv.

Paní magistra na úvod seznámila asi šedesátku posluchačů s azylovou problematikou a vzala to tzv. „od podlahy“, a to od vymezení rozdílu mezi uprchlíkem a „prostým“ migrantem, ochrany, kterou jim připisuje mezinárodní a evropské právo, a zásady non-refoulement, přes Dublinský systém, který se snaží zamezit jevu „asylum shopping“ a „refugee in orbit“, avšak v praxi způsobuje výrazné problémy, až po současnou situaci u nás, kdy vysvětlila podmínky zajištění cizinců, objasnila argumenty pro a proti zákonnosti zbavení svobody některých kategorií zajištěných cizinců a podělila se s účastníky semináře o své zkušenosti z návštěv zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové, kterých se zúčastnila v rámci systematických návštěv provedených v uplynulém roce veřejnou ochránkyní práv.

Dotazy účastníků semináře směřovaly například k právnímu postavení uprchlíků v režimu tzv. „strpění pobytu“ nebo dokazování v azylovém řízení s ohledem na důkazní nouzi (např. absence dokladů totožnosti, kdy se úředníci zaměřují na věrohodnost tvrzení žadatele a srovnání jeho výpovědí s dostupnými informacemi o zemi původu, včetně např. popisu místa, ze kterého dotyčný dle své výpovědi pochází.

Mgr. Janků celou akci okomentovala takto:„Jsem ráda, že se na půdě fakulty uskutečnilo odborné setkání na toto téma. Média i sociální sítě jsou již řadu měsíců zaplaveny informacemi ohledně současné migrační a uprchlické situace, včetně četných dezinterpretací a hodnocení založených na nedostatku porozumění dané problematice. Domnívám se, že pro studenty právnické fakulty je důležité se o těchto tématech v rámci svého předmětu studia dozvědět více a přispět tak k lepšímu porozumění současné (nejen právně) komplikované situace, a v návaznosti na to třeba i k jejímu řešení v praxi.“

Zeptali jsme se Anny Hrubanové z 5. ročníku, čím byl seminář pro ni nejvíce přínosný, a co v něm naopak postrádala: „Díky semináři jsem více pronikla do problematiky Dublinského systému a jeho nevýhod jako je přetíženost zemí na vnějších hranicích EU (Maďarsko, Řecko) a byla jsem rovněž překvapená, jak málo informací je podle všeho uprchlíkům v detenčních zařízení poskytováno. Rovněž jsem ráda, že mohu do diskuzí s kamarády již vnést opravdu právní argumenty a podívat se na věc i z této stránky. Na druhou stranu jsem se chtěla dozvědět, jak konkrétně já, jako studentka práva, mohu pomoci s právním poradenstvím uprchlíkům“.

Pokud byste měli na našeho hosta dotazy k tématu, které jste se nestačili zeptat během semináře samotného, neváhejte tak učinit na linda.janku@law.muni.cz. Na Facebookové události rovněž naleznete prezentaci ze semináře. Děkujeme za hojnou účast a těšíme se na Vás v úterý 24.11. na veletrhu pracovních příležitostí Job Fair Kontakt!

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.