ELSA Brno » Aktuálně » Vzdělávací aktivity » Návštěva Nejvyššího státního zastupitelství
nsz3132015th

Návštěva Nejvyššího státního zastupitelství

Autor: Žaneta Kozubíková, Petr Uklein, Petr Šula, Kateřina Zabloudilová, publikováno: 05/04/2015 17:41 | 0 komentářů

Dne 31. března ELSA Brno v rámci projektu Institutional Visits umožnila bezmála dvaceti studentům Právnické fakulty Masarykovy University návštěvu Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Účast na návštěvě slíbili hned tři státní zástupci Nejvyššího státního zastupitelství. Jak bylo přislíbeno, tak se také stalo a poutavé povídání si pro nás připravili Mgr. Jiří Pavlík, státní zástupce, ředitel kabinetu nejvyššího státního zástupce, Mgr. Petr Klement, státní zástupce odboru závažné hospodářské a finanční kriminality a Mgr. Václav Kotas, LL.M., státní zástupce odboru veřejné žaloby v netrestních věcech.


Mgr. Pavlík účastníky seznámil s obecnými informacemi ohledně profese státního zástupce a struktuře státních zastupitelství. Také se s námi podělil o informace o tom, jak se vůbec státním zástupcem můžeme stát. Následující řečník, Mgr. Klement nám popsal běžný pracovní den státního zástupce a ke svému výkladu přidal i několik zajímavostí z jeho praxe. Na závěr nás Mgr. Kotas seznámil s méně známou oblastí působnosti státního zastupitelství, kterou představuje veřejná žaloba v netrestních věcech.


Řečníci se také vyjádřili k připravovanému návrhu zákona o státním zastupitelství a nezdráhali se s námi podělit i o jejich názory k nutnosti reforem na poli státního zastupitelství.


O práci státního zástupce mají lidé nezřídka velmi zkreslené představy, účastníci tudíž nejvíce ocenili informace ohledně náplně pracovního dne státního zástupce a popis cesty vedoucí k získání této profese. Dále zaujaly zajímavé poznatky z praxe, včetně morálního hlediska práce státního zástupce. Závěrem snad jen nutno dodat, že účastníci celý průběh návštěvy zhodnotili velmi kladně.


Žaneta Kozubíková, Petr Uklein, Petr Šula, Kateřina Zabloudilová
S&C, ELSA Brno

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.