ELSA Brno » Aktuálně » Vzdělávací aktivity » Návštěva Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí
umpod091115th

Návštěva Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí

Autor: Anita Kozáková, Nela Janoušková, publikováno: 09/11/2015 10:16 | 0 komentářů

V pondělí 9. 11. 2015 v 10:00 se studenti Právnické fakulty Masarykovy univerzity zúčastnili návštěvy Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí pořádanou ELSA Brno.

Nejprve jsme byli vysláni do pátého patra, kde na nás čekaly dvě milé průvodkyně (Lucie Skorušová a Iveta Němcová). Začátek jejich prezentace byl věnován seznámení se s agendou úřadu, bylo nám přiblíženo, jak probíhá jejich práce v praxi a také jaké mají cíle.

Lucie Skorušová, pracovnice v oblasti mezinárodních adopcí, mluvila o zprostředkování adopcí a také o možných problémech, které mohou adopci znemožnit, studenti pak ocenili hlavně případy z praxe.
Iveta Němcová pak mluvila nejen o únosech a odebírání dětí, ale i o vymáhání výživného. To probralo i ty méně čilé z nás. Vysvětlila, že většina rodičů nechápe, že se dopouští nějakého nedovoleného chování. Řešili jsme také proceduru navrácení, která v praxi většinou ztroskotá na nedostatečné snaze rodičů, a ani zde nechyběli zajímavé případy z praxe.

Na ÚMPODu jsme se setkali s opravdu příjemnou atmosférou, naše průvodkyně byly velmi milé a otevřené otázkám. Studenti rozhodně vypadali na to, že se naplnily jejich očekávání.

Na otázky odpovídala Kamila Obršlíková – studentka PrF 1. semestru.

  • Jaký máš dojem z návštěvy ÚMPODu? Rozhodně dobrý. Vše proběhlo v naprostém pořádku. Na úřadě se nás ujaly dvě příjemné zaměstnankyně, které nás zajímavou formou, doplněnou o různé příklady z praxe, seznámily s hlavní funkcí úřadu a následnými sekcemi. Díky přátelskému přístupu byla návštěva hezkým a obohacujícím strávením dopoledne.
  • Co sis odnesla z návštěvy ÚMPODU? Spoustu nových informací. Seznámila jsem se s dalším zajímavým místem, kde by mohlo být super se po vystudování usadit.
  • Překvapilo tě něco? Po pravdě jsem ani nevěděla, že existuje takový specializovaný úřad, už tento fakt tedy pro mě byl překvapením. Dále mě například u adopce dětí zaujalo, jak málo Čechů adoptuje dítě ze zahraničí – v porovnání adopce českých dětí do zahraničí. Nebo skutečnost, že jazyková bariéra u adopce není vůbec znát – jak rychle se dokáže člověk přizpůsobit.
  • Zklamalo tě něco, změnila by si průběh návštěvy? Nejspíš ne. Možná jsem očekávala, že se bude soustředit i trochu na současnou problematiku, tedy např. otázku syrských dětí. Ale na tyto země, jak nám i bylo řečeno, se úřad tolik nesoustředí.
  • Šla bys na akci znovu? Plánuješ jít i na další akce ELSA Brno? Určitě – na obě otázky. Podobné akce ráda uvítám. Ostatně, už stejný den večer jsem se ještě zašla podívat na jeden seminář pořádaný ELSA. Tato forma obohacení mi připadá hrozně fajn.
  • Co bys vzkázala lidem, kteří ještě nebyli na žádné z podobných akcí, kdy ELSA Brno zprostředkuje návštěvu instituce v praxi? Ať těchto příležitostí rozhodně využijí! Akce mimo jiné seznamují s možnostmi pracovních příležitostí, kterých právo jako takové nabízí opravdu velkou škálu. 
  1.  
    •  
Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.