ELSA Brno » Aktuálně » Vzdělávací aktivity » Návštěva Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí
umpod2016th

Návštěva Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí

Autor: Jan Burda, publikováno: 26/10/2016 12:13 | 0 komentářů

Ve středu 26. října se studenti Právnické fakulty zúčastnili návštěvy brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Výkladu se ujaly Mgr. Alžběta Kundratová a Mgr. Petra Jonášková.

Studentům byla velmi rychle vysvětlena aktivita ÚMPODU, tedy co vlastně dělá, co může dělat, co nemůže dělat, a co nesmí dělat. Dozvěděli jsme se, že nejčastější aktivitou Úřadu je ta asi nejméně právně výživná - totiž vymáhání výživného, ale dostalo se i na podstatně atraktivnější témata, ať už to byly přeshraniční osvojení či zabezpečení styku s dítětem. A také samozřejmě únosy dětí do ciziny.

Výklad byl doplňován případy z nedávné praxe Úřadu a tak mohly být někdy přílišně teoretické postupy a pravomoci ilustrovány tím, co kdo v dané kause fakticky činil (či činiti mohl). Vypíchnout si též zasluhuje obsáhlé vysvětlení pojmu obvyklé bydliště, které se v právní úpravě dotýkající se agendy ÚMPODU těší mimořádné důležitosti.

Speciální ocenění si zaslouží způsob, kterým byla přednáška ozvláštněna – studenti se rozdělili do dvou skupin a na základě informací podaných dříve měli zpracovat argumenty pro danou stranu v modelovém případu únosu dítěte. Přednášející poté tyto přednesené argumenty zhodnotily a okomentovaly.

Na závěr nezbývá než poděkovat přednášejícím za to, že si na studenty udělaly čas. Doufejme, že návštěvníky výklad povzbudil k dalšímu zájmu o danou problematiku – a kdo ví? Třeba to pro některého z nich byl začátek kariéry na Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí.

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.