ELSA Brno » Aktuálně » Společenské aktivity » Report: Kontroverzní důkazní prostředky
elsalogo2

Report: Kontroverzní důkazní prostředky

Autor: Zuzana Maloušková, publikováno: 03/12/2012 12:17 | 0 komentářů

Kontroverzní důkazní prostředky - tento název přilákal kolem 150 studentů právnické fakulty.

Dne 5. 11. 2012 pořádala ELSA Brno seminář na aktuální téma věnovaný často diskutovaným odposlechům, tajně pořizovaným zvukovým a obrazovým záznamům a důkazům hledaným v osobních emailech. Prvním řečníkem byl kpt. Mgr. Zdeněk Krejčí, Ph.D et Ph.D, který studentům uvedl problematiku dokazování výše zmíněnými prostředky. Seznámil nás tak nejen s právní úpravou, ale i s postupy, kterých využívá Policie ČR k objasňování trestné činnosti. Díky letům praxe a zkušenostem měl pan kapitán co říct i k dotazům studentů.
Jako druhý se představil Mgr. Ladislav Vyhnánek, který nám problematiku vysvětlil z lidskoprávního hlediska. Zabýval se variantami, kdy je možné těchto kontroverzí využít a kdy nikoli. Nastínil několik situací, ke kterým může dojít, mezi nimi například nutnost hodnocení zásahu do osobnostních práv potenciálního pachatele testem proporcionality nebo možnost pořízení důkazu náhodně. Posledním řečníkem byl JUDr. Radim Polčák, Ph.D. Ten věc hodnotil z pohledu několika rozdílných rolí- ze strany soudů, advokátů, policie, teoretiků a znalců.
Nadnesl nedostatky, díky kterým vytváříme kontroverzi z něčeho, co by ani excesivní být nemuselo; dostal se k tématu pravdivosti výpovědi svědka/obžalovaného. Nakonec dostali prostor sami studenti. Otázkami většinou reagovali na to, co bylo během semináře řečeno- jak v teoretické rovině, tak z oblasti praxe. Celkový ohlas na akci byl velmi kladný, seminář byl zábavný, promluvili na něm odborníci, kteří studenty zaujali, a téma posluchače zajímalo a chtěli se na vývoji diskuse podílet.
Zuzana Maloušková
S&C ELSA Brno

¨

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.