ELSA Brno » Aktuálně » Společenské aktivity » Právnická Vysočina očima pana profesora Fialy
fbpic3

Právnická Vysočina očima pana profesora Fialy

Autor: Lukáš Weiss, publikováno: 10/04/2017 11:18 | 0 komentářů

Po rozhovoru s paní děkankou, která nám přinesla pohled na Právnickou Vysočinu, jak ji můžeme vidět dnes, jsme se rozhodli vyzpovídat také „veterána“ této akce, pana prof. JUDr. Josefa Fialu, CSc, který nám poskytl srovnání s tím, jak akce vypadala v samotném počátku.

Pan profesor Fiala se Právnické Vysočiny zúčastnil sice pouze jednou, zato nám poskytl skvělý pohled na to, jak se tato akce postupem času vyvinula. Zúčastnil se totiž historicky prvního ročníku Právnické Vysočiny, a to v roce 1972, kdy se sešlo 10 lidí a vyrazili na túru dlouhou sto kilometrů, z Brna do Mikulova a zpět. „Ve srovnání s tím, že teď máte účast okolo 150 osob, je celá akce úplně někde jinde. Právnické Vysočině ovšem fandím stále,“ s lítostí přiznává profesor Fiala.

Co pro Vás Právnická Vysočina znamená?

Že se studenti a absolventi dovedou sejít a užít si volný čas poznáním přírody.

S ohledem na to, že se ve stejném čase koná akce, kterou organizuji, a to Měřínskou padesátku, tak se Právnické Vysočiny účastnit nemůžu.  Měřínská padesátka je akce, která je také konána od roku 1972 a nyní se ji účastní již před 900 účastníku. Právnické Vysočině ovšem fandím stále.

Když jste řekl, že se šlo 100 km, to se dá zvládnout za den?

Když začaly ty pochody, tak 100 km trasy byly časté a limit pro jejich zvládnutí byl 24 hodin. I v dnešní době se zvládnout i stovka a občas se ještě pořád chodí, ale postupem doby se ty dálkové pochody začaly měnit na turistické, cca okolo 15–25 km aby přilákali i mladší lidi.

Co se Vám na této akci líbí nejvíce?

Že je to tradiční pochod, který umožňuje poznat okolí Brna, právě po turistických trasách.

Já sám jsem nejvyšší revizor turistického značení v ČR. Turistické značení v ČR je nejlepší na světe, a navíc je naše značení chráněné jako průmyslový vzor.

Trasy Právnické Vysočiny vedou po turistických trasách, takže i tohle přispívá k propagaci turistického značení, a proto se mi tato akce líbí.

Máte z PV nějak zážitek, který Vám utkvěl v paměti?

Tenkrát v roce 1972 se šlo po staré mikulovské silnici a ty zážitky mám vlastně dva. Jeden je pozitivní a to ten, že jsme to zvládli a negativní, že se šlo po silnici. Naštěstí později už se tato akce přesunula na turistické trasy do přírody, což je daleko příjemnější.

Co byste vzkázala studentům, kteří se rozhodující, zda mají dorazit a proč?

V každém případě bych jim doporučil, aby se zúčastnili a popřál bych jim hezké počasí, ale jak se říká záleží na oblečení.

https://www.facebook.com/events/1001987709935607/

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.