ELSA Brno » Aktuálně » Společenské aktivity » Návštěva Prahy
ivpraha151127th

Návštěva Prahy

Autor: Pavla Pešatová, publikováno: 27/11/2015 19:30 | 0 komentářů

V pátek 27. 11. časně ráno, když ještě ptáci nezpívají a někteří s pocitem uspokojení ulehají do postele po čtvrteční noci plné socializace a doplňování tekutiny, jsme se MY, nadšenci z ELSA Brno, vypravili do našeho jedinečného hlavního města. V Praze jsme poznávací cestu zahájili společně s našimi olomouckými protějšky, a tak byla celá Morava připravena čelit nástrahám velkoměsta. 

První zastávkou byl Valdštejnský palác, kde v současnosti sídlí Senát České republiky.  Mnohokrát renovovaná barokní stavba si zachovala pouze své původní jádro, většina nábytku a majetku jednoho z nejbohatších mužů tehdejší doby, Albrechta z Valdštejna, byla zkonfiskována slavnými Švédy, kteří s velkou pýchou vystavují NAŠE památky ve svých muzeích. Jak bylo řečeno paní průvodkyní: „Kdyby měli navrátit všechno, co není původem jejich, tak by museli zavřít všechna tamější muzea!“, s touto myšlenkou jsme procházeli celým komplexem a byli jsme opravdu rádi za to, že nám zůstal „alespoň“ samotný palác.  Dostali jsme se do míst, po kterých kráčí zejména vrcholní představitelé parlamentů a také jsme okusili ten slavný pocit – být na červeném koberci, jenž znamená cestu vyvolených.  Také jsme zavítali do nejdůležitější části celého paláce, bývalé konírny, kde se nacházeli pouze nejoblíbenější koně Valdštejna. Zřejmě, aby měl jistotu, že každý z jeho oblíbenců má to správné místo, byl na zdi u každého boxu obraz daného koně se jménem a původem. Dnes se v těchto místech konají zasedání Senátu.

Poté, co jsme zhlédli i dary od návštěv českým senátorům, které jsou vystaveny ve sklepních prostorách paláce a všimli si, že jedním z nejčastějších darů je pero, i když nám nebylo jasné, jakou souvislost by tato skutečnost mohla mít, vydali jsme se do nedaleké budovy Poslanecké sněmovny. Zde už jsme se nerozplývali nad krásou budovy, protože naším jediným cílem bylo právě probíhající jednání. Když jsme prošli všemi kontrolami a byli shledáni vhodnými návštěvníky, usadili jsme se do galerie a poslouchali přednesy jednotlivých poslanců. Asi z důvodu obědového času jich nebylo přítomno mnoho, ale i přesto byl v místnosti, alespoň pro nás, nezvyklý ruch. Říkali jsme si, jak by takovou situaci zvládali vyučující na naší právnické fakultě, kdyby v podstatě nebylo slyšet jejich slova, ale pouze povídání si a cinkání. Po půl hodině, která zde pro nás byla vyhrazena a poznání toho, že už jsme viděli a slyšeli až příliš, následoval přesun na námi vysněný oběd. Když jsme byli po vydatném jídle opět plní síly, čekala nás prohlídka budovy Právnické fakulty Univerzity Karlovy.  Největší dojem na nás udělalo poslední patro, kde se nachází cvičná soudní místnost a samozřejmě jsme si krátce jedno malé soudní přelíčení vyzkoušeli.

Cílem odpolední výpravy se stalo Staroměstské náměstí, kde jsme zhlédli a hlavně slyšeli odbíjení Orloje. Večer jsme se již v hojném počtu účastníků vydali na výbornou večeři a posléze do jednoho z pražských klubů, kde proběhlo utužování a prohlubování našich vzájemných vztahů.

Druhý den nás čekala rychlá prohlídka skrz pražské „šaliny“ po největších památkách Prahy a následně se naše cesty opět rozdělili a my zamířili do svých domovů s dobrým pocitem nově navázaných kontaktů a připravovaných plánů na další setkání. 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.