ELSA Brno » Aktuálně » Společenské aktivity » Křeslo pro hosta s JUDr. Kateřinou Šimáčkovou, Ph.D.
elsaday2015Kresloth

Křeslo pro hosta s JUDr. Kateřinou Šimáčkovou, Ph.D.

Autor: Klára Mazuriková, publikováno: 25/11/2015 20:00 | 0 komentářů

Dne 25. 11. 2015 uspořádala ELSA Brno další Křeslo pro hosta, tentokrát v rámci ELSA Day na téma Genderová rovnost. Pozvání přijala JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D., současná soudkyně Ústavního soudu. Výjimečně se tato akce konala v zasedací místnosti děkanátu, což jí dodalo úplně jiný rozměr (obvykle se jedná spíše o neformální posezení).

Naše kolegyně měla na úvod připravený stručný medailonek, který odkrýval nejdůležitější informace o paní soudkyni. Paní doktorka sdělila, že nebude vyprávět svůj životní příběh, ale raději nechá na účastnících, aby se ptali na to, co je zajímá. Před tím se však stihla podělit o své poznatky o zastoupení žen ve vysokých funkcích, zejména v justici, a svých představách, že by jich mělo být více. Co se týče Ústavního soudu, mělo by tam být více žen nejen pro jiný pohled na svět než muži, ale také protože to vnímá velice symbolicky.

Na paní Šimáčkovou padaly dotazy typu, zda povinné kvóty pro ženy ve vedení firem bere za přínosné či nikoli, co si myslí o neplacených stážích pro studenty nebo také co je klíčem k úspěchu či jak se z tak velkého množství soudců  stát viditelným natolik, aby byla daná osoba jmenována soudcem Ústavního soudu nebo Nejvyšších soudů. Dost studentů bylo asi pobaveno jednou odpovědí - nemyslí si o sobě, že by byla jmenována na tak vysoké pozice, kdyby byla mužem. Býti ženou jí v těchto případech pomohlo a nepovažuje to za ponižující.

Na závěr se poděkovalo paní doktorce i studentům za účast, přičemž studenti byli pozváni na poslední Křeslo pro hosta tohoto semestru s doktorem Johnem C. Spieskem, Esq z John Marshall Law School of Chicago. 

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.