ELSA Brno » Aktuálně » Společenské aktivity » Křeslo pro hosta - doc. JUDr. Michaela Židlická, Dr.
kesloidlick021115th

Křeslo pro hosta - doc. JUDr. Michaela Židlická, Dr.

Autor: Adam Tietz, Jiří Hradský, publikováno: 02/11/2015 18:09 | 0 komentářů

Dne 2. listopadu se uskutečnilo tradiční, v tomto semestru již druhé, neformální posezení nazvané Křeslo pro hosta, tentokrát s bývalou ústavní soudkyní, výbornou vyučující římského práva, paní docentkou Michaelou Židlickou. Akce se jako obvykle uskutečnila v budově Moravské zemské knihovny a u řady studentů vzbudila velký zájem.

 

Abychom vám tuto jedinečnou událost přiblížili, rozhodli jsme se proto vyzpovídat jednoho z účastníků, a to M. Třískovou. Dotazovaná zhodnotila večer jako velmi příjemný a svého rozhodnutí akce se zúčastnit vůbec nelitovala. Níže přikládáme náš rozhovor.

Bylo něco, co Tě příjemně překvapilo?

“Překvapilo mě, jak široce své vyprávění pojala [Michaela Židlická pozn. red.], nevynechala z něj ani svého dědečka.  Bylo to veselé, jindy smutné. Musela jsem dokonce zadržovat slzu, když vyprávěla o tom, jak silně emocionální zážitek to byl, když  během Sametové revoluce 22. listopadu na Václavském náměstí vystoupila po 20 letech Marta Kubišová se svojí ,,Modlitbou pro Martu''. Pobavila nás, když popisovala, jak trávili dovolené v Jugoslávii. Myslím, že nás všechny motivovala ve studiu a zároveň nás donutila se zamyslet nad tím, že oproti posledním generacím žijeme v nejvíc “peaceful” období plném nekonečných možností a že bychom si toho měli vážit. PS doporučení doc. Židlické na její neoblíbenější filmy zde: http://www.csfd.cz/film/4863-mise/prehled/ a http://www.csfd.cz/film/35280-farinelli/prehled/ protože ty by určitě neměli zůstat v utajení.”

 

V jedné z mnoha historek se paní docentka Židlická zmínila o jedné ze vzpomínek na Ústavní soud a to návštěvu filmového snímku Avatar, který 3. senát Ústavního soudu nezaujal, spíše naopak. Proto jsme si neodpustili právě otázku na tento film.

Jaký je tvůj názor na Avatara?

“Já jsem se na něj začala dívat celkem 3x,  ale nikdy jsem se nedodívala. Zastávám tak s docentkou Židlickou stejný názor.”

Pokud bys mohla vybrat dalšího hosta, kdo by jím byl a proč?

“Miloš Zeman. Myslím, že takový host by přilákal i ty, kteří se moc nevěnují mimoškolním aktivitám.”

 

Tímto bychom rádi poděkovali Markétě za rozhovor. Většina účastníků dané křeslo pro hosta vnímala velmi podobně. Mnoho z účastníků si například přálo jako dalšího hosta jejího syna, podnikatele Daniela Křetínského, či někoho dalšího z řad vyučujících.

 

Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.