ELSA Brno » Aktuálně » Mezinárodní aktivity » Study Visits – Návštěva Košic
svkosice0215th

Study Visits – Návštěva Košic

Autor: Lan Hương Phạm Ngọc, publikováno: 04/05/2015 16:52 | 0 komentářů

Jarní semestr jsme uvítali ochutnávkou mezinárodního rozměru ELSA, a to návštěvou slovenských Košic. Cestou tam se členové naší expedice seznámili navzájem, nemluvě o tom, že jsme měli možnost poznat blíže i naše možná až příliš zajímavé spolucestující.
Po příjezdu do Košic nás zde uvítala delegace místní ELSA ve složení prezidenta a „tajemničky“ a dobře se postarala o naše ubytování na kolejích, kde to žilo jak přes den, tak hlavně večer.
Následující den jsme navštívili Ústavní soud SR, kde se nás ujal průvodce, který nám i přes svoji zdánlivou flegmatičnost velice zábavně podal svůj výklad se spoustou příkladů z praxe. Následně jsme zavítali na právnickou fakultu a samozřejmě jsme neopomenuli obhlédnout a zkomparovat i ELSA kancelář. Sportovní vyžití jsme absolvovali v podobně bowlingu, kulturní část byla zajištěna návštěvou místního baru, diskotéky, kavárny a čajovny – prostě jak říkají Slováci – „z každého rošku trošku“. Měli jsme také tu čest ochutnat i tradičně výbornou slovenskou kuchyni, kdy se stoly prohýbaly pod „piroškami“, haluškami a strapačkami. Přestože zde byli tací, co měli i jiné povinnosti, nikdo o večerní zábavu zcela nepřišel, jelikož zde byla motivace ochutnat local ELSA drink, a to legendární „finský dych“, o kterém jsme slyšeli mnohé báje a pověsti u nás v Brně.  I přes to, že jsme dostali řádnou instruktáž, jak tento mok pít, zcela se zde uplatnilo známé pořekadlo „i mistr tesař se někdy utne“.
Den po dni utíkal a my už seděli okolo jednoho stolu na Krajské prokuratuře s prokurátorem, který vtipně a pohotově odpovídal na naše všetečné dotazy. Jako vtipná vsuvka byl i občasný telefonát, který náš průvodce odbyl jednoduchou větou: „Ivanko, mám poradu.“ Seznámil nás s jeho každodenním pracovním životem, spoustou příkladů a případů z praxe, díky nimž jsme měli možnost srovnání s naší úpravou fungování státních zastupitelství a trestních řízení a zjistili jsme, že v mnohém se máme od našich sousedů učit. Plni nových poznatků a dojmů jsme se přesunuli do centra města, kde na nás čekal tajuplný průvodce, který nám zcela změnil představy o Košicích. Pomocí příběhů a legend nám umožnil nahlédnout za masku všedních ulic do kouzelného města plného tajemných zákoutí. Seznámili jsme se také s dechberoucí katedrálou, ve které jsme měli tu čest jít po točitém schodišti, na kterém se nejednomu z nás zatočila i hlava.
Navečer nás Košičané pozvali na guláš (žádný Mikuláš s čertem nepřišli), který byl výborný, takže se dvouhodinové čekání na něj opravdu vyplatilo. Den jsme všichni zakončili na „Právnikovici“, kde jsme byli čestní hosté. Tato party se rozjela ve velkém, jelikož příchod v brzkých ranních hodinách některých se kryl s odchodem těch, co pokračovali dále do Bratislavy.
Zde, v Bratislavě, nás uvítali s cedulí ELSA Brno v ruce a hned na to jsme zamířili na právnickou fakultu, která je spojena nejen s filozofickou fakultou ale také i s rektorátem. Cestou do ELSA základny jsme si fakultu prohlédli a následně jsme byli přivítáni dalšími ELSA členy s welcome packagem v ruce. Po ubytování v příjemném hostelu v centru města na nás čekala velice příjemná průvodkyně, která nám hlavní město Slovenska ukázala v jiném světle. Poté, co naše ochotná paní dostala možnost utéct od našich nekonečných dotazů, jsme zamířili naplnit naše žaludky slovenskými delikatesami. Večer jsme zakončili borovičkou, kterou ne všichni ocenili, a zjistilo se tak, že gentlemeni ještě nevymřeli a i dnes zachraňují dámy v nesnázích.
Návštěvu v Bratislavě jsme zakončili procházkou podél Bratislavského hradu a návštěvou Národní rady. Dovnitř hradu jsme se bohužel nepodívali, jelikož jsme zjevně nebudili dojem rodiny nebo školní družiny. Nicméně Národní rada vzala všechny za srdce, a to především díky příběhům o hrdinech a významných postavách, či srovnání s ČR a společné historie, se kterou nás naše průvodkyně dopodrobna seznámila. Toto místo nám má mnoho co nabídnout, a jistě by nebylo zcela od věci navštívit toto město ještě jednou a trochu více oficiálně, třeba ve formě Institutional Visit.

 

Lan Hương Phạm Ngọc, Member of S&C

 


Pošli tvůj komentář
Nikdo na této stránce ještě nepřidal komentář.